13 Şubat 2023 - Pazartesi

Büyük acılar büyük dayanışmaları getirir…

6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 İlimizi etkileyen depremin vermiş olduğu hasar her gün artan kayıplarla daha da büyüyor

Yazar - Saltuk Deniz
Okuma Süresi: 5 dk.
622 okunma
Saltuk Deniz

Saltuk Deniz

saltukdeniz@gmail.com -
Google News

6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 İlimizi etkileyen depremin vermiş olduğu hasar her gün artan kayıplarla daha da büyüyor…Ölü sayısı şu an itibariyle 30 Binleri aşmış durumda bu rakam şu ana kadar ki depremlerde yaşanan en büyük can kaybını ifade ediyor.

Depremler hep vardı hep var olmaya da devam edecek. Depremlerin olmasını engelleyecek bir teknoloji yok.(şu an) Oysa ki Depremlerden dolayı meydana gelen kayıplar ise engellenebilir. Depremlerden dolayı meydana gelen ölümler kader değildir.

Bilimsel kurallara uyulsa , herkes görevini yapsa ve zırt pırt imar afları çıkarılmasa ölümlerin engelleneceğini herkes kabul ediyor.

Ülkemizde garip bir durum var. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Bir sürü acı sonuçları olan depremler yaşıyoruz. Ülkenin bilim adamları uyarıyor , deprem olacak diye. Ne önlem alıyoruz nede olası deprem sonrası yaşanacak olanlarla ilgili acil ve zamanında müdahale edecek önlemler almıyoruz organizasyonlar yapmıyoruz.

Yapılacak olan işler belli ; yerleşim yerlerimizi , binalarımızı bilimsel kurallara göre yapmak. Denetim yapması gerekenlerin görevlerini gerektiği gibi yapmaları. Asla ve asla İmar afları çıkartmamak. Eski konutları kontrol etmek yenilerini de kurallara göre yaptırtmak…Belediyelerin ve devletin görevi bu.

Bu görev kimseye devredilemeyecek bir görev. Bu iş kamusal bir iş. Yapı denetim işini çıkarıyorsunuz yapı denetim firmasının parasını inşaatı yaptıran ödüyor…Komediden başka bir şey değil..

AFAD’ın başına konuyla ilgisi olmayan bir kişiyi atarsanız sonucun bu olması kaçınılmaz.

Bundan sonra yapacaklarımızda belli aslında ; öncelikle depremde yaşanan eksiklikleri tesbit edip ona göre hazırlıklar yapmalıyız. AFAD’ın organizasyonu yeniden şekillendirilmeli ve liyakat üzerine yeniden görevlendirilmeler yapılmalıdır.

Toplumun tümü arama kurtarma faaliyetleri konusunda eğitilmeli , bu konuda gönüllü kuruluşlar özendirilmeli ve AFAD bunlar arasında koordinasyonu sağlamalıdır.
Arama kurtarma konuları üzerinde halkın en geniş katılımını sağlayacak organizasyonlar için çalışmalar yapılmalıdır.

Depremlerden meydana gelen ölümler kader değildir. Önlenebilir durumlardır.

Ülkeyi yönetenlerin görevlerini yerine getirmemiş olmaları ve gerekli önlemleri almamış olmaları kimsenin kaderi olamaz.

Yöneticilerin görevi gerekli önlemleri almaktır. Almayanların yasal olarak hesap vereceği sistemin kurulması gereklidir.

Büyük acılar büyük dayanışmaları beraberinde getirir.

Yaşadığımız bu büyük deprem büyük acılarla birlikte büyük bir dayanışmayı da doğurdu. Her yaştan insan yardım çalışmalarına katıldı. Özellikle her yaştan çocuklar ve gençler bu çalışmaların ana damarını oluşturdular. Z kuşağı diye küçümsenen çocuklar destan yazdılar. Müthiş bir dayanışma kültürü oluşturdular. Geleceğimiz emin ellerde.

Buradan bir ders çıkarmamız gerekiyor. Bu dersi çıkaran yönetimler ülkemizin geleceğini inşa edeceklerdir.

Rize olarak tüm ilçelerimizle birlikte çok büyük bir dayanışma örneği gösterdik..

İlk günden itibaren büyük bir özveri ve disiplin içinde çalışan “ceplerinde olmasa bile yüreklerindekini “ vererek malzemeleri alım merkezlerine yığan ve toplanan her türlü malzemeyi TIR’larla çok kısa bir sürede deprem bölgesine ulaştıran, arkadaşlarıyla bir araya gelerek buldukları araçları yardım malzemeleriyle doldurup deprem bölgesine gidip arama kurtarma çalışmalarına katılan, o yetmez deyip evlerini depremzedelere açarak dayanışmayı büyüten  Rize’li hemşerilerimiz çok büyük bir görevi yerine getirerek büyük bir dayanışma örneği gösterdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Ayrıca depremin ilk gününden itibaren büyük bir özveri ile çalışan toplanan malzemelerin disiplin bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılmasını sağlayan Kamu Görevlilerimize, Fındıklı Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza , STK’larımıza, Siyasi Partilerimize ve bu süreçte emeği geçen tüm görevlilerimize de teşekkürler ediyoruz.

Rize İli olarak çok büyük bir dayanışma örneği gösterildi. Ama iş bitmedi daha sarılacak çok yara var.

Şimdi bu büyük dayanışmamızı yaralarımızı sarmak için göstereceğiz. Bu konuda da başarılı olacağımıza inancımız tamdır.

Ayrıca buradan Sayın Valiye ve Belediye Başkanlarına çağrımızdır. İl Genelindeki tüm binaların dirençlerini tesbit ettirin.

Son Söz : Büyük acılar büyük dayanışmaları beraberinde getirir. Ulus olmanın en önemli özelliği budur. 

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.