Melet Balıkçı Barınağı’na 2. Yürütmeyi Durdurma

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen Melet Irmağı Balıkçı Barınağı için başlattığı Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) için Ordu İdare Mahkemesi 2. kez Yürütmeyi Durdurma kararı verdi.

Yayın: 19 Şubat 2023 - Pazar - Güncelleme: 19.02.2023 16:04:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
542 okunma
Google News

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararıyla yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali davası Danıştay tarafından itiraz yolu kapalı olarak Ordu Çevre Derneği’nin lehine sonuçlandırılmıştı. Ordu Büyükşehir Belediyesi barınak çalışmalarını sürdürürken ikinci kez ÇED süreci başlatmıştı. Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı 2. ÇED için de Ordu İdare Mahkemesi’ne yeniden dava açtı. Bu dava için de Ordu İdare Mahkemesi “telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği” gerekçesiyle çalışmanın durdurulması için Yürütmeyi Durdurma kararı verdi.

Ordu’yu koruyoruz
Ordu İdare Mahkemesi’nin Yürütmeyi Durdurma kararı nedeniyle açıklama yayımlayan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği zararları önlemeye çalıştıklarını vurguladı. Açıklamada mahkeme kararıyla ilgili bilgi verildi. “Ordu Çevre Derneği olarak ilimizin doğal yapısını korumak, resmi kurumların ya da özel kuruluşların yaptıkları çalışmalarla yaşanabilir şehir olmayı engelleyen girişimleri önlemek, ekolojik yapıyı korumak için çabamız sürüyor. Bu kapsamda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle deniz dolgusu kapsamındaki tüm çalışmalarının ekolojik dengeyi yok etmesi nedeniyle yargı süreçleri Ordu halkının lehine sonuçlandı.” denildi.

OBB zarar veriyor, mahkeme durduruyor
ORÇEV’in açıklamasında mahkeme kararı için de, “Şimdi de Melet Balıkçı Barınağı projesi için 2. kez açılan davamız sonuçlanıyor. Ara karar lehimize sonuçlandı ve Ordu İdare Mahkemesi telafisi zor zararlar vereceği gerekçesiyle çalışmanın durdurulması yönünde karar verdi. Yani Yürütmeyi Durdurma kararı verdi. Yakın zamanda mahkemenin lehimize sonuçlanacağını umuyoruz. Kararın gerekçesi olarak da ‘Öte yandan, hukuka açıkça aykırı olduğu tespit edilen dava konusu işlemin yürütülmeye devam edilmesi halinde proje faaliyetlerinin (inşa vb.) devam ettirileceği ve bunun da çevresel ve ekonomik zararlara neden olacağından, uygulaması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği de açıktır. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemim; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı Kanun’un 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına … itiraz yolu kapalı olmak üzere… oybirliğiyle kesin olarak karar verildi.’ vurgusu yapılmaktadır. Bu karar nedeniyle barınaktaki çalışmalar derhal durdurulmalıdır.” denildi.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.