Ana Sayfa Siyaset "Jetonun yeni mi düştü?"

"Jetonun yeni mi düştü?"

Kılıçdaroğlu: Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekileceğini çok iyi düşünmeli.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2013 Salı 15:03

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz aynı zamanda milliyetçiyiz. Ülkemizi seviyoruz. Efendim ulusalcılar... Ulusalcı olmayan mı var? Altı okumuzdan birisi bu. Bizim milliyetçiliğimiz kafatası milliyetçiliği değil" derken milletvekillerini de, "Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekilebileceğini iyi bilmeli. Konuşmalarımıza dikkat edeceğiz. Parlamento kürsüsünde konuşurken bir üniversiteye konuşmuyoruz biz, ders vermiyoruz biz" diyerek uyardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada isim vermeden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in sözleriyle başlayan "ırkçılık" tartışmalarına yanıt verdi.
-"HİÇBİR ZAMAN ETNİK KİMLİK SİYASETİ, İNANÇ SİYASETİ YAPMADIK"-

"Hiçbir zaman etnik kimlik siyaseti, inanç siyaseti yapmadık" diyen Kılıçdaroğlu, "Size İnönü'den bir anı anlatmak isterim, Konya'ya gidiyor, diyorlar ki 'Paşam, dini hassasiyetler var, konuşmanızı yaparken ne olur Allah'tan da bahsedin.' Paşa diyor ki: 'Din siyasete alet edilmez.' Partililer ısrar ediyor, paşa diyor ki ?Olur', çıkıyor konuşmasının sonunda fötr şapkasını kaldırıp ?Allah'a ısmarladık Konyalılar' diyor ve dönüp diyor ki ?Bakın Allah'tan da bahsettim.'

Derin fay hatları oluşuyorsa etnik kimlik ve inanç üzerinden yapılan siyasetten kaynaklanıyor. Biz neden Doğu ve Güneydoğu için 3. yol diyoruz. Çünkü biz dini siyasete alet etmiyoruz, herkesin inancına saygılıyız. Çünkü biz etnik kimliği siyaset konusu yapmıyoruz. 'Herkesin etnik kimliği kendi şerefidir' diyoruz, herkesin kimliğine saygılıyız."

-MEDYAYI ELEŞTİRDİ-

Medyayı da eleştiren CHP Genel Başkanı şöyle devam etti:

"Gazeteleri okuyorsunuz son bir haftadır. Hedef; CHP. Ben merak ediyorum bizi en ağır eleştiren gazetecileri merak ediyorum. Bu değerli Türk büyüğü ne demişti seçim meydanlarında, ?Ey Kılıçdaroğlu önemli olan boy değil, soydur soy' demişti. Ben de demiştim ki 'Hoş geldin Hitler.' Hiç kimse etnik kimliğini belirleme hakkına sahip değildir. Anne ve babamızla, kimliğimizle gurur duyarız. O siyasete malzeme olmaz.
Bu topraklarda hepimiz eşitiz, hepimizin bayrağı tek, ortak paydamız bayraktır.
Ben size bizim milliyetçiliğimiz nedir, onu parti programından okumak istiyorum. Ama ondan önce koro halinde bizi eleştiren medya mensuplarına şunu söylemek istiyorum. Ben hiçbir zaman medya mensuplarını ağır bir dille eleştirmedim. Kullandığım belki en ağır ifade ?yalaka medya' olmuştur ama o değerli Türk büyüğü, 'Sizin boyunlarınızda tasmalar vardı, o tasmaları ben çıkardım' demiştir, neden eleştirmediniz? Hala boynunuzda tasma olduğuna mı inanıyorsunuz?
Biz medyaya verilen talimatı biliyoruz, CHP'nin iç işini karıştırın diyenleri de biliyoruz. O nedenle bizim sorumluluğumuz çok daha ağır."

-MİLLETVEKİLLERİNİ UYARDI-

Milletvekillerini konuşmalarına dikkat etmeleri konusunda uyaran CHP Genel Başkanı şöyle devam etti:

"Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekilebileceğini iyi bilmeli. Konuşmalarımıza dikkat edeceğiz. Önümüzde sağlıklı çalışan kafa yoran bir medya yok. 'Acaba CHP'de karışıklığı nasıl çıkarırız' böyle bir medya var. ?Boynunuzda tasma var' dediği zaman sessiz kalan 'yalaka medya' dediğimiz zaman da ayağa kalkan bir medya var. Ama altını özenle çizmek isterim medyada son derece saygın, eleştiriyi çok iyi yapan gazeteci arkadaşlarımız da var.

Parlamento kürsüsünde konuşurken bir üniversiteye konuşmuyoruz biz, ders vermiyoruz biz, kullandığımız sözlerin, cümlelerin nerelere çekiştirileceğine dikkat etmemiz gerekir. Onun için söylüyorum dikkatli ve özenli bir üslup kullanacağız. O her şeyi söyleme özgürlüğüne sahip çünkü onun medyası var.
Her CHP'linin son derece dikkatli olması lazım. Söyledim, biz sosyal demokrat bir partiyiz. Sosyal sözcüğü insanlar için kullanılır."

-PARTİ PROGRAMINI OKUDU-

Kürsüden Parti Programından "milliyetçiliği" okuyan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"Biz aynı zamanda milliyetçiyiz. Ülkemizi seviyoruz. Efendim ulusalcılar... Ulusalcı olmayan mı var? Altı okumuzdan birisi bu. Parti programından okuyacağım, duymayan sağır kulaklar da duysun. Milliyetçilik, CHP Atatürkçülük milliyetçiliğini desteklemektedir. Türkiye hiçbir zaman ırk, kafatası esasına göre yönetilen bir devlet olmamıştır ve olmayacaktır. Bizim milliyetçiliğimiz çoğulculuk anlayışını benimser. Bizim milliyetçilik anlayışımız bu. Bu anlayış çağdaş bir anlayış, bu anlayış bütün yurttaşları kucaklama anlayışıdır. Bu anlayış bölünmeye değil birliğe davet anlayışıdır. Bu anlayış hiç kimsenin ötekileştirilmediği herkesin kucaklandığı bir anlayıştır.

Bizim milliyetçiliğimiz kafatası milliyetçiliği değil, herkesi kucaklayacağız, herkesle beraber olacağız, her düşünceye saygı göstereceğiz.
Bazı köşe yazarlarına da seslenen CHP Genel Başkanı, "Özgürlük diyorsun getirdiğimiz önergeyi okumuyorsun sen, oturuyorsun masa başında CHP ile ilgili ahkam kesiyorsun, bizim karnımız tok, biz bu ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz."

gercekgundem.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık