Ana Sayfa Siyaset CHP'nin Adayı Şafak Pavey

CHP'nin Adayı Şafak Pavey

CHP, önümüzdeki hafta yapılacak Meclis Başkanlık Divanı seçimlerinde, Meclis Başkanvekilliği için İstanbul Milletevkili Şafak Pavey'i aday gösterecek.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2015 Cuma 09:21
CHP'nin Adayı Şafak Pavey

İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını açıklamış ancak genel merkezin baskıları sonrası bu kararından vazgeçmişti. Pavey'in aday olduğu koltuğa, geçen dönem CHP adına bir başka kadın milletvekili Güldal Mumcu oturmuştu.

HÜKÜMET KURMA SÜRECİNİ BAŞLATACAK SEÇİM

Meclis Başkanı'nın seçilmesinin ardından sıra Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumuna geldi. Hükümeti kurmak için Anayasa'da tanınan 45 günlük süreyi başlatacak divanın oluşumu önümüzde hafta gerçekleştirilecek.

Önce Meclis Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında siyasi parti grup başkan vekillerinin katılacağı Danışma Kurulu toplanacak. 7 Temmuz Salı günü toplanması beklenen Danışma Kurulu, divanın üye sayısı ile partilere düşen rakamları tespit edecek. Partiler de, bugün CHP'nin yaptığı gibi, gruplarında kendilerine düşen başkan vekilliği, idare amirliği ve kâtip üyelikler için seçim yapacak.

Divanın oluşumu Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak oylama ile kesinleşecek. Bu oylamanın, çarşamba veya perşembe günü yapılması beklenirken, Başkanlık Divanı'nın oluşmasıyla hükümet kurma için tanınan 45 günlük süre başlamış olacak.

Akademi Politik

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık