Ana Sayfa Çevre Çernobil Faciasının üzerinden 33 yıl geçti..Tehlike devam ediyor mu?

Çernobil Faciasının üzerinden 33 yıl geçti..Tehlike devam ediyor mu?

26 Nisan 1986'da dünya, insanlık tarihinin en korkunç facialarının birine, Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen kazaya tanıklık etti.

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2019 Cuma 18:10
Çernobil Faciasının üzerinden 33 yıl geçti..Tehlike devam ediyor mu?

Kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği'ne (INES) göre tehlike bakımından en üst 7. seviyede gösterildi. 2011'de Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kaza da aynı seviyede gösterilmişti. 

Sputnik, Çernobil kazası hakkında az bilinen gerçekleri anımsatıyor ve 'bölge şu anda tehlikeli mi' sorusuna yanıt arıyor.

RAKAMLAR

Radyasyondan etkilenen kişi sayısı

8.4 milyon

Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlama sonucu değişen yoğunlukta radyasyondan etkilenen kişi sayısı.

Kirlilik Oranı 

Yüzde 70

Radyasyon kirliliğinin bu kadarlık kısmı Ukrayna'yı değil, Belarus'u etkiledi. Cumhuriyet topraklarının 5'te biri tarımcılık için kullanılmaz hale geldi.

Çernobilin sonuçlarını temizlemeye katılan kişi 

800 bin   

Çernobil Nükleer Santrali'ndeki kaza sonuçlarını ortadan kaldırma çalışmalarına Sovyetler Birliği'nin dört bir yanından katılan kişi sayısı.     

Kaza anında Boşaltılması gereken kişi sayısı   ve süresi 

36 saat  

Kaza sonrasında genelde santral çalışanlarının yaşadığı Pripyat kentinden 47 bin 500 kişinin tahliyesi için gerekli olan zaman.    

Çernobil'de yaşayan kişi sayısı  

200 Kişi

 Çernobil'deki yasaklı bölgeye kendi istekleriyle dönüp şu anda orada yaşayan kişilerin sayısı    

Kaza dan sonra devlet yardımı alan kişi sayısı

5 milyon  Rusya, Ukrayna ve Belarus'ta radyasyon kazasının mağdurları olarak devlet yardımı alan kişilerin sayısı.    

RADYASYON ARKA PLANI     

 Şu anda Çernobil kentindeki radyasyon arka planı, Moskova, Kiev ya da Minsk kentlerindeki radyasyon arka planından farklılık göstermiyor, havada ölçülen radyasyon değeri 12-15 mikro röntgen/saat (μR/saat) arasında değişiyor. Nüfus için kabul edilebilir orandaki gama radyasyon dozu ise 30 μR/saattir. 

 Ancak Çernobil'in kendi nüfusu yok, oraya sadece yasaklı bölgenin çalışanları yerleşiyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) yönetmeliklerinde Çernobil'de dönüşümlü olarak, her 6 aylık dönemde 2-3 ayı geçmeyecek şekilde çalışmaya izin veriliyor. Radyasyon nükleer santralinin etrafına eşit olarak yapılmayıp, lekeler şeklinde çöktü. Bu nedenle bölgedeki bazı kısımlar, santralin etrafındaki alana göre onlarca kat daha tehlikeli.

ÇERNOBİL'İN BALTA GİRMEMİŞ ORMANI

 33 yıl boyunca insan etkisinin olmayışı, yasaklı bölgede oluşan Çernobil Radyasyon-Ekolojik Biyosfer Rezervi'ni, popülasyon ve tür çeşitliliği açısından dünyanın en ünlü doğal koruma alanlarına rekabet edebilecek hale getirdi. Bölgedeki vaşak, yaban domuzu, geyik, tavşan, tilki, yarasa, su samuru, karaca ve kurt gibi hayvanların sayısında belirgin bir artış oldu. Araştırmalar, Çernobil bölgesindeki kurt sayısının, 'temiz' olan komşu bölgelere göre 7 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

 Hayvanlar, ömürleri nispeten kısa olduğu için radyasyonun etkisini hissedecek kadar uzun yaşamıyor. Ancak geçen şubat ayında kurtların öldürdüğü bir yaban domuzunun kalıntılarında yapılan araştırma, hayvanın vücudundaki stronsiyum (Sr-90) oranının 37 kat, sezyum 137 (Cs-137) oranınınsa 96 kat normalinden fazla olduğunu gösterdi. Bu bulgular, Çernobil bölgesinde su ve topraktaki yüksek kirlilik oranının hala korunduğunu ortaya koyuyor.

'LAHİT'

 Geçtiğimiz yılsonu Çernobil Nükleer Santrali'nin yıkılan 4. enerji blokunun üzerinde yapılan yeni güvenli kaplamanın (New Safe Confinement) montaj çalışmaları tamamlandı. Mobil bir ark şeklindeki yeni 'lahit', 1986'nın Kasım ayında acele ile inşa edilen ve zamanla aşınan 'Kaplama' adlı konstrüksiyonun üzerine giydirildi. 36 bin ton ağırlığındaki bu dev çelik yapı, 100 yıl boyunca kullanılacak şekilde geliştirildi. Bu süre zarfında, içinde 200 ton nükleer yakıt artıkları, radyoaktif atıklar ve radyoaktif toz bulunan reaktör, devre dışı bırakılarak tamamen güvenli bir yapıya dönüşmeli.

ÇERNOBİL'İN SANATA YANSIMASI

 Çernobil hakkında birçok sinema filmi, çok sayıda belgesel ve sayısız amatör film çekildi. Son olarak çekilen filmlerin arasında, Pripyat şehrinde büyüyen bir erkek çocuğun hikayesini konu alan 2016 yapımı 'Ark' adlı kısa metrajlı bir film yer alıyor. Bu film 2 yıl boyunca Avrupa, Asya ve Amerika'daki birçok uluslararası film festivaline katılarak 18 kez ödüle aday gösterildi, 5 kez de en yüksek ödüle layık görüldü. Filmde, Çernobil faciasının ilk dakikalarından başlayarak ark şeklindeki yeni kaplamanın geldiği ana kadarki 30 yıllık tarihi gösteriliyor. Filmi benzersiz yapan şeyse, anlatımın sadece müzik kullanılarak yapılmış olması, filmde duyulan tek sözlerinse, o zamanki SSCB lideri Mihail Gorbaçov'un halka hitabında kullandığı ifadeler olması.

 

 

 

Pink Floyd grubu 2014'te, 'Marooned' adlı albümün çıkmasının 20. yıldönümünde hazırlayıp tanıttığı klip, Pripyat'ta çekildi. Klip, grubun kanalında 19 milyon kez izlendi.

 

sputnik

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık