Ana Sayfa Siyaset Bayraktutan, “Türkiye Cumhuriyetini kökten kaldıracaklar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

Bayraktutan, “Türkiye Cumhuriyetini kökten kaldıracaklar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2015 Çarşamba 08:55
Bayraktutan, “Türkiye Cumhuriyetini kökten kaldıracaklar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

“AKP’Lİ Artvin Belediyesi cumhuriyet kenti Artvin’e hoşgeldiniz yazısını kaldırdı tepkiler üzerine sembolikde olsa yeniden yazmak zorunda kaldı” diyen Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; “Cumhuriyet Kenti Artvin yazısına tahammül edemediler. Yazıklar olsun. AKP iktidarı önce bankalardan, kamu kurumlarından Türkiye Cumhuriyeti (TC) yazısını kaldırdı, sonra okullarda andımızı, şimdide Artvin’in girişindeki üst geçitteki “Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz” yazısını kaldırdı. Yeni Türkiye diye ifade ettikleri bu olsa gerek. 2023 hedefinde de anlaşılan Türkiye Cumhuriyetini kökten kaldıracaklar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Artvin Milletvekili Bayraktutan, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“AKP iktidarında; özelliklede son döneminde Cumhuriyetin temel değerlerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun eserlerine yönelik itibarsızlaştırma, yok sayma gibi gaflet içinde davranışlar AKP kadrolarınca popülerlik kazanmış ve ülkemizin her yerinde bu tür eylemleri kendisine görev bilmiştir.

Kamu kurumlarından ve Devlet Bankalarından Türkiye Cumhuriyeti yazısının kaldırılması,  okullarda andımızın okutulmaması, Milli Güvenlik Kurulunda Atatürk portesinin olmayışı, Başbakanın halka sesleniş konuşmasında Atatürk fonunu kullanmaması, bazı Valilik sitelerinden Atatürk fotoğraf ve bilgilerinin kaldırılması, kamu binalarında Atatürk ve Cumhuriyet ifadelerinin yenilendik mazereti ile çıkarılması gibi birçok saygısızlıklar AKP’nin Yeni Türkiye söylemini özetlemektedir.

Son günlerde yine Artvin Belediye Başkanlığı hizmet alanında bulunan Artvin’in hemen girişindeki üst geçitte  “Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz” yazısının AKP’li Artvin Belediyesince kaldırılması Artvin halkının büyük bir tepkisini kazandırmış, halkın infiali üzerine de rengarenk boyanan üst geçidin üstüne de sembolik şekilde “Cumhuriyet Kenti Artvin”  yazısı ivedilikle eklenmiştir.

Bu bağlamda;

1- Artvin’de Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz yazısının kaldırılması direktifini siz mi verdiniz? Kim bu yazının kaldırılması yönünde karar vermiştir?

2- Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz yazısı kimi rahatsız ediyordu? Neden kaldırıldı?

3- Bu yazıyı kaldıranlar hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”

chp.org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık