CHP Rize İl Örgütü Depremzede Yurttaşları Rize Öğretmenevinde Ziyaret Etti

CHP Rize İl Örgütü Kahramanmaraş ve Malatya'dan Rize'ye gelen depremzede yurttaşları konakladığı Rize Öğretmenevinde ziyaret etti

Yayın: 13 Şubat 2023 - Pazartesi - Güncelleme: 13.02.2023 15:16:00
Editör -
Okuma Süresi: 6 dk.
564 okunma
Google News

CHP Rize İl Örgütü, Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta yaşanan iki büyük depremin sonucunda oluşan yıkımın ardından Kahramanmaraş ve Malatya’dan Rize’ye sevk edilen depremzede yurttaşları ziyaret etti. Yapılan ziyaretin ardından toplumun tümünün arama kurtarma faaliyetleri konusunda eğitilmesi gerektiğine dikkat çeken CHP Rize Milletvekili A. Adayı Saltuk Deniz ‘AFAD’ ın organizasyonu yeniden şekillendirilmeli ve liyakat üzerine yeniden görevlendirilmeler yapılmalıdır’ dedi.

“DEPREMDEN DOLAYI MEYDANA GELEN ÖLÜMLER KADER DEĞİLDİR”

Deniz’in açıklamaları şu şekilde: “Ölü sayısı şu an itibariyle 30 Binleri aşmış durumda bu rakam şu ana kadar ki depremlerde yaşanan en büyük can kaybını ifade ediyor. Depremler hep vardı hep var olmaya da devam edecek. Depremlerin olmasını engelleyecek bir teknoloji şu anlık yok. Oysaki Depremlerden dolayı meydana gelen kayıplar ise engellenebilir. Depremlerden dolayı meydana gelen ölümler kader değildir. Bilimsel kurallara uyulsa, herkes görevini yapsa ve zırt pırt imar afları çıkarılmasa ölümlerin engelleneceğini herkes kabul ediyor.  Ülkemizde garip bir durum var. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Bir sürü acı sonuçları olan depremler yaşıyoruz. Ülkenin bilim adamları uyarıyor, deprem olacak diye. Ne önlem alıyoruz nede olası deprem sonrası yaşanacak olanlarla ilgili acil ve zamanında müdahale edecek önlemler almıyoruz organizasyonlar yapmıyoruz. Yapılacak olan işler belli; yerleşim yerlerimizi, binalarımızı bilimsel kurallara göre yapmak. Denetim yapması gerekenlerin görevlerini gerektiği gibi yapmaları. Asla ve asla İmar afları çıkartmamak. Eski konutları kontrol etmek yenilerini de kurallara göre yaptırtmak. Belediyelerin ve devletin görevi bu.

“AFAD YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMELİ VE LİYAKAT ÜZERİNDEN YENİDEN GÖREVLENDİRME YAPILMALIDIR”

Bu görev kimseye devredilemeyecek bir görev. Bu iş kamusal bir iş. Yapı denetim işini çıkarıyorsunuz yapı denetim firmasının parasını inşaatı yaptıran ödüyor. Komediden başka bir şey değil. AFAD’ ın başına konuyla ilgisi olmayan bir kişiyi atarsanız sonucun bu olması kaçınılmaz. Bundan sonra yapacaklarımızda belli aslında; öncelikle depremde yaşanan eksiklikleri tespit edip ona göre hazırlıklar yapmalıyız. AFAD’ ın organizasyonu yeniden şekillendirilmeli ve liyakat üzerine yeniden görevlendirilmeler yapılmalıdır. Toplumun tümü arama kurtarma faaliyetleri konusunda eğitilmeli, bu konuda gönüllü kuruluşlar özendirilmeli ve AFAD bunlar arasında koordinasyonu sağlamalıdır.  Arama kurtarma konuları üzerinde halkın en geniş katılımını sağlayacak organizasyonlar için çalışmalar yapılmalıdır. Depremlerden meydana gelen ölümler kader değildir. Önlenebilir durumlardır.  Ülkeyi yönetenlerin görevlerini yerine getirmemiş olmaları ve gerekli önlemleri almamış olmaları kimsenin kaderi olamaz. Yöneticilerin görevi gerekli önlemleri almaktır. Almayanların yasal olarak hesap vereceği sistemin kurulması gereklidir.

“RİZELİ HEMŞERİLERİMİZ ÇOK BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTERDİ”

Yaşadığımız bu büyük deprem büyük acılarla birlikte büyük bir dayanışmayı da doğurdu. Her yaştan insan yardım çalışmalarına katıldı. Özellikle her yaştan çocuklar ve gençler bu çalışmaların ana damarını oluşturdular. Z kuşağı diye küçümsenen çocuklar destan yazdılar. Müthiş bir dayanışma kültürü oluşturdular. Geleceğimiz emin ellerde. Buradan bir ders çıkarmamız gerekiyor. Bu dersi çıkaran yönetimler ülkemizin geleceğini inşa edeceklerdir. Rize olarak tüm ilçelerimizle birlikte çok büyük bir dayanışma örneği gösterdik. İlk günden itibaren büyük bir özveri ve disiplin içinde çalışan ‘ceplerinde olmasa bile yüreklerindekini’ vererek malzemeleri alım merkezlerine yığan ve toplanan her türlü malzemeyi tırlarla çok kısa bir sürede deprem bölgesine ulaştıran, arkadaşlarıyla bir araya gelerek buldukları araçları yardım malzemeleriyle doldurup deprem bölgesine gidip arama kurtarma çalışmalarına katılan, o yetmez deyip evlerini depremzedelere açarak dayanışmayı büyüten Rizeli hemşerilerimiz çok büyük bir görevi yerine getirerek büyük bir dayanışma örneği gösterdiler.

“BÜYÜK ACILAR BÜYÜK DAYANIŞMALARI BERABERİNDE GETİRİR, ULUS OLMANIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ BUDUR”

Ayrıca depremin ilk gününden itibaren büyük bir özveri ile çalışan toplanan malzemelerin disiplin bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılmasını sağlayan Kamu Görevlilerimize, Fındıklı Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza, STK’larımıza, Siyasi Partilerimize ve bu süreçte emeği geçen tüm görevlilerimize de teşekkürler ediyoruz.  Rize İli olarak çok büyük bir dayanışma örneği gösterildi. Ama iş bitmedi daha sarılacak çok yara var.  Şimdi bu büyük dayanışmamızı yaralarımızı sarmak için göstereceğiz. Bu konuda da başarılı olacağımıza inancımız tamdır. Ayrıca buradan Sayın Valiye ve Belediye Başkanlarına çağrımızdır. İl Genelindeki tüm binaların dirençlerini tespit ettirin. Son olarak büyük acılar büyük dayanışmaları beraberinde getirir. Ulus olmanın en önemli özelliği budur” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=XvrrZrr1ybY&ab_channel=kuzeyteve

 

 

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.